O firmie
Us艂ugi
Nowo艣ci
Kontakt

Aktualno艣ci

Nie dodano jeszcze aktualno艣ci.

Dane firmy

Ko艣ciuszki 0
23-400 Bi艂goraj
woj. lubelskie
powiat Bi艂goraj

tel: 84 686 35 35


Firma poleca

Firma jeszcze nie poleca innych.

Firm臋 polecaj膮

Firma jeszcze nie jest polecana.

O firmie

Rozmiar czcionki: A A A
Moc uzdrawiaj膮cych igie艂

Od d艂u偶szego ju偶 czasu zalewa nas gor膮czka medycyny orientalnej. Jednym z jej objaw贸w szeroko rozreklamowanych przez liczne media (do kt贸rych ostatnio do艂膮czaj膮 tak偶e programy uwa偶ane za naukowe jak cho膰by Discovery) jest akupunktura.

Znalaz艂a ona zwolennik贸w, tak偶e w kr臋gach uniwersyteckich. W zachodnich klinikach stosuje si臋 j膮 jako form臋 narkozy, cho膰 zyskuje tak偶e opini臋 leku na wiele powa偶niejszych chor贸b od kataru siennego po wrzody 偶o艂膮dka, a nawet jako lek odwykowy w narkomanii.

Poszerzono j膮 tak偶e o nowe rozwi膮zania techniczne jak cho膰by u偶ywanie elektryczno艣ci o niskim nat臋偶eniu (elektroakupunktura) lub lasera (laseropunktura).
Od 偶贸艂tego cesarza do osiemnastowiecznej Francji, czyli historia wbijania igie艂.

Jednym z podstawowych argument贸w maj膮cym dowodzi膰 skuteczno艣膰 akupunktury jest to, 偶e u偶ywana jest w medycynie chi艅skiej od tysi臋cy lat. Przygl膮daj膮c si臋 szerzej jej historii widzimy jednak, 偶e jest to doskona艂y argument na to, 偶e jest ona z naukowego punktu widzenia ... delikatnie m贸wi膮c nieporozumieniem.

Wywodzi si臋 ona z tradycyjnej medycyny chi艅skiej, kt贸rej pocz膮tki si臋gaj膮 Huang Ti - legendarnego cesarza kt贸ry 偶y艂 rzekomo 5000 lat przed Chrystusem. Jak w wielu innych kulturach staro偶ytnych w tym czasie medycyna by艂a bardziej zwi膮zana z magi膮 i szamanizmem ni偶 z rzeczywistym leczeniem. Wiedza o medycynie spoczywa艂a w r臋ku kap艂an贸w, kt贸rzy w swoich poczynaniach radzili si臋 b贸stw, a choroby uwa偶ali za dzia艂ania demon贸w. Przep臋dzaniu z艂ych duch贸w mia艂o w艂a艣nie s艂u偶y膰 wk艂uwanie igie艂. Potem jednak teori臋 t臋 porzucono i wmontowano akupunktur臋 w systemy astrologiczne.

Zwr贸膰my jednak uwag臋 na poziom medycyny tamtego okresu. Z powodu zabobonnych wierze艅 nie prowadzono sekcji i nie znano anatomii ludzkiej. Jak wynika z ksi膮偶ki "Huang Ti Nei Ching" ("Nauka 偶贸艂tego cesarza o medycynie wewn臋trznej") funkcje cz艂owieka widziano w jedno艣ci z harmoni膮 kosmosu. 艢wiat sk艂ada艂 si臋 z pi臋ciu element贸w (drewna, ognia, ziemi, metalu i wody), tak samo cia艂o ludzkie mia艂o pi臋膰 podstawowych organ贸w: serce, p艂uco, nerk臋, w膮trob臋 i 艣ledzion臋. Opr贸cz tego by艂o pi臋膰 organ贸w pomocniczych: jelito grube, cienkie, woreczek 偶贸艂ciowy, 偶o艂膮dek i p臋cherz moczowy. A gdzie jest m贸zg? Ot贸偶 staro偶ytni Chi艅czycy uwa偶ali m贸zg za ma艂y i zupe艂nie nieistotny narz膮d, a za centrum my艣lenia uwa偶ali 艣ledzion臋. C贸偶 za wysoki poziom rozwoju nauk medycznych!
Sama akupunktura trafi艂a 200 lat temu do Francji. Sprowadzili j膮 misjonarze jezuiccy pracuj膮cy w Chinach. Od tego czasu zacz臋艂a si臋 gor膮czka wbijania igie艂 na Zachodzie. Tam te偶 nadano jej znan膮 dzi艣 nazw臋 (od 艂aci艅skich acus - ig艂a i punctus - punkt).

Przyjrzyjmy si臋 jednak, co sta艂o si臋 dalej z akupunktur膮 w Chinach.
Ot贸偶 w 1882 roku zosta艂a zakazana przez cesarza jako hamulec post臋pu nauki! Komunistyczne w艂adze wprowadzi艂y j膮 ponownie w latach 50-tych XX wieku, bo kraj by艂 zbyt biedny, by m贸c sobie pozwoli膰 na klasyczn膮 medycyn臋.
Taoizm, energia ch'i i merydiany, czyli pod艂o偶e filozoficzne akupunktury

Prawdziwe pod艂o偶e akupunktury jest przez wielu dzisiejszych jej zwolennik贸w (szczeg贸lnie lekarzy z tytu艂ami naukowymi, kt贸rzy j膮 stosuj膮) bagatelizowane. Niekt贸rzy m贸wi膮 wprost: "Prosz臋 zapomnie膰 o starych naukach taoizmu". Robi膮 to g艂贸wnie dlatego, 偶e pod艂o偶e filozoficzne wbijania igie艂 nie wytrzymuje ci臋偶aru niezgodno艣ci z dzisiejsz膮 nauk膮.
Teoria akupunktury opiera si臋 na za艂o偶eniach staro偶ytnej religii chi艅skiej - taoizmu. Wed艂ug niej ca艂y wszech艣wiat jest wype艂niony uniwersaln膮 energi膮 kosmiczn膮 (tao). Tao posiada dwa oblicza yin (偶e艅skie) i yang (m臋skie), kt贸re s膮 sobie przeciwstawne, mimo i偶 s膮 jedno艣ci膮 (wyj膮tkowo to logiczne!).

G艂贸wnym tematem taoizmu jest harmonia mi臋dzy kosmosem a cz艂owiekiem. Filozofowie taoistyczni uwa偶ali, 偶e makrokosmos (gwiazdy, moce natury) jest nierozerwalnie z艂膮czony z mikrokosmosem (tym co zachodzi w organizmie cz艂owieka).
Sama teoria akupunktury opiera si臋 na rzekomym istnieniu energii (si艂y 偶yciowej) cz艂owieka o nazwie chi'i. Cz艂owiek mo偶e poprawnie funkcjonowa膰 tylko wtedy, gdy ch'i cz艂owieka jest zgodne z harmoni膮 wszech艣wiata. Energia ta przep艂ywa przez cia艂o ludzkie w 12 specjalnych torach zwanych merydianami. Nie maj膮 one nic wsp贸lnego z uk艂adami nerwowym, krwiono艣nym czy limfatycznym. Aby wszystko by艂o zgodne z taoizmem merydiany te偶 dziel膮 si臋 na yin i yang. Energia pulsuje w tych naczyniach w okre艣lonym rytmie kosmicznym (cokolwiek to znaczy).Yin i yang musz膮 by膰 ca艂y czas w r贸wnowadze, gdy t臋 r贸wnowag臋 trac膮 nast臋puje choroba. Jak bardzo jest to nienaukowe niech 艣wiadectwem b臋dzie twierdzenie, 偶e zaburzenie merydianu 艣ledziony powoduje g艂uchot臋, za偶贸艂cenie oczu, b贸le 艂okci i karku i obrz臋k twarzy (a co ma przys艂owiowy piernik do wiatraka?).

Na merydianach jest 700 punkt贸w do nak艂uwania ig艂ami (niekt贸rzy twierdz膮 nawet 偶e 2000). Same ig艂y tak偶e maj膮 r贸偶ne w艂a艣ciwo艣ci. Na komplet wsp贸艂czesnego akupunkturzysty sk艂adaj膮 si臋:
- 2 z艂ote ig艂y do twarzy
- 2 srebrne ig艂y do twarzy
- 2 z艂ote ig艂y wielkie
- 4 z艂ote ig艂y ma艂e
- 4 srebrne ig艂y du偶e
- 6 srebrnych igie艂 ma艂ych
- 2 ig艂y z rurkami (ze srebra lub stali)
Tego, czy konieczne s膮 ig艂y z艂ote i srebrne, czy wystarcz膮 ta艅sze - metalowe, dot膮d nie ustalono.
Wiele bada艅 i 偶adnych dowod贸w, czyli co na to nauka
Ju偶 na samym pocz膮tku trzeba jasno sobie powiedzie膰, 偶e ca艂e pod艂o偶e filozoficzne akupunktury nie ma 偶adnych podstaw naukowych.

呕adnych energii ch'i nie mo偶na zbada膰 偶adnymi dost臋pnymi przyrz膮dami. I to w czasach, gdy badamy sk艂ad mineralny innych planet! Wniosek jest prosty: 偶adne energie ch'i czy merydiany, z punktu widzenia nauki, po prostu nie istniej膮!
Zwolennicy wbijania igie艂 nadal jednak zdecydowanie twierdz膮, 偶e akupunktura jest skuteczna. Przeprowadzili wiele bada艅 maj膮cych potwierdza膰 skuteczno艣膰 akupunktury, np. w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono eksperyment w wyniku kt贸rego 43% badanych (chorych na chroniczne b贸le staw贸w) opowiedzia艂o si臋 za skuteczno艣ci膮 akupunktury. Ameryka艅scy naukowcy postanowili jednak ponowi膰 badania bo poprzednie zosta艂y wykonane w niejasny spos贸b.

Na czele nowego eksperymentu stali dr Moore i dr Berk. Na obiekt bada艅 wybrano 42 osoby cierpi膮ce na b贸le staw贸w. Ju偶 na samym pocz膮tku przebadano og贸lny stan zdrowia pacjent贸w, nat臋偶enie b贸l贸w i k膮ty, pod jakimi s膮 oni w stanie zgina膰 obola艂e ko艅czyny. Osoba badaj膮ca pacjent贸w nie bra艂a udzia艂u w dalszej cz臋艣ci eksperymentu i nie mia艂a wi臋cej kontakt贸w z pacjentami.
Pacjent贸w podzielono na dwie grupy. Jedna z nich mia艂a by膰 poddana akupunkturze, a druga placebo. (Placebo to zupe艂nie neutralny lek, kt贸ry nie powoduje 偶adnych objaw贸w. Badania przy u偶yciu placebo wykorzystuje si臋 by odr贸偶ni膰 wyniki od zupe艂nego przypadku i autosugestii.)
Obie grupy leczy艂 ten sam lekarz, kt贸ry otrzyma艂 odpowiednie wykszta艂cenie w dziedzinie akupunktury od lekarza chi艅skiego.
Ka偶d膮 z grup podzielono na dwie kolejne podgrupy. W jednej z nich lekarz zachowywa艂 si臋 wobec pacjent贸w przyja藕nie i przedstawia艂 si臋 jako entuzjasta akupunktury, w drugiej by艂 szorstki i sceptycznie nastawiony.
We wszystkich przypadkach pacjent贸w u艂o偶ono tak, by nie mogli widzie膰 wbijanych w nich igie艂.
W pierwszej grupie u偶yto akupunktury jako metody leczenia, w drugiej ig艂y nie by艂y wbijane w cia艂o pacjent贸w, cho膰 pacjenci byli o tym przekonani. We wszystkich przypadkach czas "kuracji" by艂 dok艂adnie taki sam, by nikt nie by艂 "leczony" d艂u偶ej lub kr贸cej.
Po zabiegach pacjenci zostali przebadani przez psychologa, kt贸ry bada艂 ich na pocz膮tku. Nie wiedzia艂 on nic o przebiegu eksperymentu.
Po wype艂nieniu kwestionariusza wyja艣niono pacjentom cel i powody eksperymentu.
62% badanych stwierdzi艂o, 偶e b贸le si臋 zmniejszy艂y. Jednak, co najciekawsze, te 62% podzieli艂o si臋 w nast臋puj膮cy spos贸b: 23% to osoby poddane akupunkturze, a 39% to osoby poddane efektowi placebo! Badania staw贸w wykaza艂y natomiast, 偶e k膮ty zginania wcale si臋 nie zmieni艂y.

Eksperyment wykaza艂 tak偶e, 偶e znacznie wi臋kszy wp艂yw mia艂a postawa lekarza wobec pacjenta ni偶 stosowana kuracja.
Wyniki nie pozostawia艂y w膮tpliwo艣ci: akupunktura jest zupe艂nie nieskuteczna przy leczeniu b贸l贸w staw贸w.
Jednak偶e najwi臋ksze triumfy akupunktura rzekomo odnosi, gdy jest stosowana w narkozie. Jak to wyja艣ni膰?

Istnieje kilka teorii:
1. Teoria, kt贸r膮 g艂osz膮 sami akupunkturzy艣ci. Pulsacje b贸lu blokowane s膮 rzekomo przez ig艂y w merydianach i nie docieraj膮 do m贸zgu. Tyle, 偶e jak wiemy, teoria ta nie ma 偶adnego potwierdzenia naukowego.
2. Teoria Gate-Control. Jej tw贸rc膮 jest kanadyjski psycholog Melzack, kt贸ry postawi艂 hipotez臋, 偶e b贸l jest s艂abszy, gdy jednocze艣nie pobudza si臋 receptory uciskowe w sk贸rze. Dlatego na przyk艂ad pocieramy okolice ko艣ci piszczelowej, gdy si臋 w ni膮 uderzymy. Teoria ta jednak r贸wnie偶 nie zosta艂a dowiedziona naukowo.
3. Badania przeprowadzone na myszach pokaza艂y, 偶e pod wp艂ywem stymulacji ig艂ami wytwarzana jest w m贸zgu substancja narkotyczna zwana endorfin膮, kt贸ra 艂agodzi b贸l. Jednak inne prace wykazuj膮, 偶e endorfina wydzielana jest r贸wnie偶 po podaniu placebo.
4. Sugestia. Jest to jedyne sensowne wyja艣nienie rzekomego dzia艂ania akupunktury. Ku temu wyja艣nieniu sk艂aniaj膮 si臋 wszystkie sceptyczne plac贸wki medyczne badaj膮ce akupunktur臋.
Jedna z najwi臋kszych i najwa偶niejszych publikacji medycznych na 艣wiecie, The Lancet, napisa艂a w 1984 roku o akupunkturze w spos贸b absolutnie jednoznaczny:
"Liczne pr贸by i eksperymenty klinicznie kontrolowane wykaza艂y, 偶e twierdzenia o skuteczno艣ci akupunktury nie maj膮 偶adnej wagi naukowej".
W tym samym artykule napisano r贸wnie偶 o tym, 偶e zwolennicy akupunktury nie chc膮 wzi膮膰 pod uwag臋 test贸w, kt贸re wykazuj膮 jej bezu偶yteczno艣膰.

Czy偶 mo偶na powiedzie膰 to ja艣niej?

Akupunktura nie ma 偶adnych podstaw naukowych, a wszelkie jej dzia艂anie opiera si臋 wy艂膮cznie na sugestii.

艢mier膰 w wirze igie艂
Autor ksi膮偶ki "Czy zdrowie za wszelk膮 cen臋?", chrze艣cija艅ski lekarz Samuel Pfeifer, opisuje przypadek lekarza niemieckiego, kt贸ry podczas kursu wprowadzaj膮cego do akupunktury dosta艂 nagle zawa艂u serca. Zamiast natychmiastowego przewiezienia do szpitala koledzy zacz臋li stosowa膰 wobec niego terapie z ig艂ami. Wezwanym sanitariuszom utrudniono akcj臋 ratunkow膮, bo trzeba by艂o usuwa膰 ig艂y z cia艂a. Pacjent zmar艂 w drodze do szpitala. Oto do czego prowadzi przecenianie mo偶liwo艣ci akupunktury.

Energia kosmiczna czy Jezus Chrystus, czyli akupunktura a chrze艣cija艅stwo

Tutaj sprawa jest zupe艂nie jasna. Nie mo偶na po艂膮czy膰 taoizmu z chrze艣cija艅stwem. A akupunktury nie mo偶na oddzieli膰 od wschodnich filozofii. Nie wspominam ju偶 o odniesieniach okultystycznych, kt贸re dzi艣 zdaj膮 si臋 zamiera膰. Taoizm wyklucza istnienie osobowego Boga, a wszystko uto偶samia z wszechobecn膮 energi膮 kosmiczn膮. W 偶aden spos贸b chrze艣cijanin wierz膮cy w Boga w Trzech OSOBACH nie powinien tego akceptowa膰.

Podsumowanie
Akupunktura nie ma 偶adnych podstaw naukowych. Opiera si臋 na zupe艂nej niewiedzy medycznej Chi艅czyk贸w sprzed kilku tysi臋cy lat. Dlaczego wi臋c odnosi takie sukcesy?
G艂贸wny pow贸d tkwi zapewne w fakcie, 偶e jest ta艅sza i 艂atwiej dost臋pna od konwencjonalnych metod leczenia. Nie trzeba ko艅czy膰 studi贸w medycznych, by by膰 akupunkturzyst膮. Wystarczy kr贸tki kurs. Nie trzeba p艂aci膰 za leki, a ig艂y nie s膮 drogie. I tak 艂atwo oszuka膰 w ten spos贸b ludzi, kt贸rzy b臋d膮 p艂aci膰 grube pieni膮dze.

A co do lekarzy, kt贸rzy stosuj膮 akupunktur臋... wydaj膮 艣wiadectwo o tym, jakimi s膮 lekarzami.
Nie mam jednak na celu zabrania膰 komukolwiek stosowania akupunktury. Je艣li kto艣 ma za du偶o pieni臋dzy i lubi 偶y膰 z艂udzeniami... to nikt mu tego zabroni膰 nie mo偶e.

Aneks
W Stanach Zjednoczonych powsta艂a organizacja o nazwie Narodowa Rada Zwalczania Oszustw Medycznych (NCAHF). Skupia ona lekarzy (g艂贸wnie profesor贸w akademickich), kt贸rzy postanowili po艣wi臋caj膮c sw贸j czas (a niejednokrotnie i pieni膮dze) walczy膰 o dobro pacjent贸w. Jako aneks do tego artyku艂u do艂膮czam ich zdanie na temat akupunktury.
NCAHF wierzy, 偶e:
1. Akupunktura jest terapi膮 w 偶aden spos贸b nie dowiedzion膮 naukowo.
2. Jej teoria i praktyka bazuj膮 na prymitywnych i dziwacznych koncepcjach zdrowia i choroby, kt贸re nie maj膮 偶adnego potwierdzenia we wsp贸艂czesnej wiedzy naukowej.
3. Badania ostatnich 20 lat nie wykaza艂y skuteczno艣ci akupunktury w leczeniu jakiejkolwiek choroby.
4. Spostrze偶one skutki akupunktury wynikaj膮 najprawdopodobniej z kombinacji oczekiwania, sugestii, warunk贸w przeprowadzenia bada艅 i innych mechanizm贸w psychologicznych.
5. U偶ycie akupunktury powinno by膰 ograniczone do odpowiednich ustale艅 badawczych.
6. Prawo nie powinno zmusza膰 firm ubezpieczeniowych do ubezpieczania leczenia z u偶yciem akupunktury.
7. Stopniowo powinno si臋 wycofywa膰 licencje dla przeprowadzaj膮cych takie zabiegi.

Zalecenia NCAHF:
Narodowa Rada Zwalczania Oszustw Medycznych wierzy, 偶e po wi臋cej ni偶 20 latach naukowych bada艅 nie zosta艂a wykazana efektywno艣膰 akupunktury na 偶adnej p艂aszczy藕nie. Dlatego zalecamy co nast臋puje:

Do lekarzy:

Pami臋tajcie, 偶e literatura naukowa nie dostarcza 偶adnych dowod贸w na jak膮kolwiek skuteczno艣膰 akupunktury przy zwalczaniu b贸lu lub przy jakichkolwiek innych symptomach, przy kt贸rej proponowano jej u偶ycie. Wszelkie badania statystycznie j膮 potwierdzaj膮ce zosta艂y zakwestionowane z powodu z艂ej selekcji pacjent贸w, s艂abej kontroli przebiegu, braku obiektywizmu lub niewystarczaj膮cych r贸偶nic statystycznych. Nie ma 偶adnych psychologicznych uzasadnie艅 dlaczego akupunktura powinna dzia艂a膰 lepiej ni偶 placebo. Dlatego akupunktura nie powinna by膰 zalecana bez pe艂nej informacji pacjenta o tym, 偶e skuteczno艣膰 jej dzia艂ania nie odbiega od placebo i o wszelkich mo偶liwych komplikacjach.
Do pacjent贸w:
Strze偶 si臋 wprowadzaj膮cych w b艂膮d i nieprawdziwych informacji o akupunkturze. (...) Akupunktura nie leczy 偶adnej choroby! Jej skuteczno艣膰 nie odbiega od efektu placebo. Akupunktura mo偶e by膰 szkodliwa. Pacjenci, kt贸rzy chc膮 j膮 stosowa膰 powinni przedyskutowa膰 to z dobrze poinformowanym lekarzem, kt贸ry nie odnosi z akupunktury 偶adnych korzy艣ci finansowych.
Do legislator贸w:
Stopniowo powinno si臋 wycofywa膰 licencje dla akupunkturzyst贸w. Powinna by膰 zakazana jakakolwiek dzia艂alno艣膰 lecznicza prowadzona przez osoby bez wykszta艂cenia medycznego. Firmy ubezpieczeniowe nie powinny by膰 zmuszane do ubezpieczania leczenia z u偶yciem akupunktury, dop贸ki nie zostanie udowodniona naukowo jej warto艣膰.

Galeria zdj臋膰

S艂owa kluczowe

AKUPUNKTURA WETERYNARYJNA
tel: 84 686 35 35
O firmie   |   Us艂ugi   |   Nowo艣ci   |   Kontakt
Mikrowitryna.pl - wykonanie eball - Strona www Twojej firmy.